Ste se tako ali drugače ujeli v primež nezvestobe?
Estimated reading time: 4 minute
Prav v tem trenutku bi kjerkoli na svetu našli koga, ki vara, je bil prevaran, ki ga mika skok čez plot, ki svetuje prešuštniku ali je del ljubezenskega trikotnika. Nič v življenju para ne vzbuja toliko strahu, obrekovanj in vznemirjenja kot ljubezenska avantura. Nezvestoba obstaja, odkar se ljudje poročajo, nič mlajši pa ni tabu, ki jo spremlja. Že od nekdaj jo poskušamo ukrotiti z zakoni, o njej razpravljamo, jo politiziramo. Je vsesplošno obsojena, a je zanjo kljub temu značilna trdoživost, ki ji jo zakonska zveza lahko samo zavida.
Tako rekoč vsepovsod po svetu se ljudje poročajo. Monogamen odnos velja za uradno normo, nezvestoba pa za nekaj, kar naj ostane skrito.
Kaj naj si torej mislimo o tem prastarem tabuju, povsod prepovedanem in povsod navzočem? Današnje splošno prepričanje o tej temi bi lahko povzeli takole; nezvestoba je znak, da je z zvezo nekaj narobe. Če imaš doma vse, kar potrebuješ, ni nobene potrebe, da bi te zaneslo kam drugam. Moški varajo, ker so zdolgočaseni in se bojijo intimnosti; ženske varajo, ker so osamljene in lačne intime.
Zvest partner je zrel, predan in stoji na trdnih tleh; prešuštnik je sebičen, nezrel in se ne obvlada.
Skok čez plot so vedno škodljivi, zakonski zvezi niso v nikakršno korist in v njej zanje ni nobenega prostora. Zaupanje in intimo med partnerjema obnovijo samo resnica, kesanje in odpuščanja. Moralizirajoči ton takšnega razumevanja težav slednjo pripisuje parom in posameznikom z okvaro, obide pa pomembnejše vprašanje, ki se poraja zaradi pogostosti pojava.
Nezvestoba namreč marsikaj pove o zakonu ne le odnosu posameznega para, temveč o zakonski zvezi kot instituciji. Razgalja sodobno splošno razširjeno prepričanje, do česa vsega smo ljudje upravičeni, in razumevanje privilegijev kot nečesa, kar je samoumevno. Nevtralnih pojmov, ki bi opisovali varanje, je malo.
Moralna kritika je že tako dolgo glavno orodje družbenega zamejevanja manj sprejemljivih človeških vzgibov, da nam je zanje zmanjkalo besed, ki ne bi bile vrednostno obarvane.
Jezik, ki nam je na voljo, nezvestobo že sam po sebi ožigosa in naredi za tabu. Ljubezen in poželenje sta preveč zapletena za poenostavljeno delitev na dobro in slabo, na žrtve in krivce. A naj bo jasno, da je med razumevanjem in zagovarjanjem velika razlika. Če namreč razpravo o nezvestobi zreduciramo na površno razsodbo, v resnici nimamo o čem razpravljati. Motivi za nezvestobo so različni, kot so različni tudi odzivi nanjo in njene posledice.
Varanje je včasih izraz uporništva ali pa se zgodi, ker se ne znamo upreti.
Nekateri skočijo čez plot, ker bi se radi pozabavali, drugi zato, ker bežijo iz utečenosti. Varanje je včasih navadna muha, rojena iz zdolgočasenosti, želje po novosti, celo iz strahu, ali smo že dovolj privlačni. Vendar nam lahko razkrije tudi povsem nove, še neznane občutke silno ljubezen, ki je ni mogoče zanikati.
Protislovno je, da mnogi iščejo stike zunaj svojega zakona prav zato, da bi ga ohranili. Ko se v odnosu dogajajo zlorabe, imajo lahko pregrehe regenerativno moč. Nezvestoba je včasih alarm, ki nas opozarja, naj se posvetimo odnosu, včasih pa kot mrtvaški zvon naznanja, da je zvezi nepovratno pošla sapa. Ljubezenske afere so resda izdaja, a so tudi izraz hrepenenja in izgube.
Preberite tudi HOROSKOP: KAJ VAM LAHKO POKVARI DAN? in LJUBOSUMJE IN PREVARA, STRUP ZA PARTNERSTVO