LJUBOSUMJE IN PREVARA, STRUP ZA PARTNERSTVO

Ljubosumje zastruplja zasebno življenje, saj sumničenja in očitki počasi, a gotovo, zatirajo vrednote, ki krepijo zvezo
Unsplash.com

Ljubosumje zastruplja zasebno življenje, saj sumničenja in očitki počasi, a gotovo, zatirajo vrednote, ki krepijo zvezo

Predviden čas branja 4 minute

Ljudje, ki jih muči ljubosumje, ne obremenjujejo le sami sebe, temveč trpinčijo tudi partnerja. Ljubosumje ni združljivo s partnerskim vedenjem. Zastruplja zasebno življenje, saj sumničenja in očitki počasi, a gotovo, zatirajo vrednote, ki krepijo zvezo kot so zaupanje, razumevanje, vživljanje, upoštevanje in spoštovanje. Kdor meni, da bo z ljubosumnimi odzivi dosegel uspeh, se hudo moti. Uspeh bo kvečjemu navidezen. Če z ljubosumjem izražate le svoj strah, da boste izgubili partnerjevo naklonjenost, morate najprej natančno raziskati vzrok za pomanjkanje zaupanja, razlog svoje negotovosti ter lastno vedenje do partnerja.

Če je partner ne glede na vaše vedenje bolj naklonjen neki drugi osebi, je vaš ljubosumni odziv razumljiv.

Vseeno se raje ne odzivajte tako, saj z ljubosumnostjo zmanjšujete možnost, da bi prišlo do preobrata v korist vaše zveze. Če se začne rahljati zakon, ki stoji na trdnih temeljih, je malo verjetno, da bi se kateri od partnerjev takoj v začetku krize zatekel v objem druge osebe ter skušal tam poiskati tisto, česar mu v zakonu manjka. Najprej premislite sami o sebi, o tem, ali ste zares poskusili vse, in o tem, ali bi partner, če bi spremenil vedenje lahko obudil nekdanja čustva. Tisti, ki prevarajo partnerja, skušajo opravičiti svoje dejanje.

Ljubosumje zastruplja zasebno življenje, saj sumničenja in očitki počasi, a gotovo, zatirajo vrednote, ki krepijo zvezo

Slabo vest pač skušajo v kali zatreti, saj bi sicer lahko zasenčila novo razmerje ali celo zahtevala jasno odločitev za eno od obeh oseb.

To bi pomenilo odpoved, tolikšne samodiscipline pa so sposobni le ljudje z močno osebnostjo ljudje, ki se ne vdajo mimogrede svojemu egoizmu, ki se ne razvajajo in ki ljubezni do sebe ne uresničujejo na škodo drugih. Če vas je partner prevaral in pri tem ni šlo za bežen spodrsljaj, a tudi ne za novo, trdno zvezo, temveč bolj za nekakšen beg, ga v teh okoliščinah nikar ne obremenjujte niti z ljubezenskimi izpovedi niti z čustvenimi izbruhi ljubosumja.

Pustite mu čas. To pa nikakor ne pomeni, da v tem kritičnem obdobju stojte križem rok. Povsem jasno si predstavljajte celotno partnerjevo osebnost, njegovo resnično bit in lastnosti ter si v tej luči skušajte razložiti njegovo vedenje kot logično posledico njegove biti. Ne obešajte se na pozitivne izkušnje iz preteklosti ali na njegovo sanjsko podobo.

Ljubosumje zastruplja zasebno življenje, saj sumničenja in očitki počasi, a gotovo, zatirajo vrednote, ki krepijo zvezo

Ko se ga naučite gledati takšnega, kakršen je, se osredotočite na to, da mu boste večkrat izrazili iskreno priznanje in spoštovanje.

Vaš cilj je, da ga spet pridobite, mu pokažete, da je za vas pomemben, da se z vami lahko prijetno počuti. Zato se morate v tem konfliktnem položaju še posebej vživeti vanj. Ob tem se nikakor ne ponižujte in ne klečeplaziti. Nikoli ne smete pred njim sprostiti premočnih čustev, duševne bolečine, strahu in nepotrpežljivosti. Če bi bila zaljubljenost le bežen utrinek, se bo egocentrični partner v želji, da bi potlačil sleherno slabo vest, odzval z opravičujočimi argumenti in bo ob tem celo pričakoval vašo strpnost.

Če pa se skok čez plot razvije v dolgotrajnejše razmerje, brez očitanega deleža krivde na strani prevaranega partnerja, je malo verjetno, da med partnerjema obstaja še dovolj čustev in razumevanja, da bi se rana lahko pravočasno zacelila. Tudi v tem primeru sledi opravičevanje. Na vrsti so razlogi, očitki, ki so večinoma privlečeni za lase ali vsebujejo nekakšne oguljene argumente, ki jih krivec v takšni obliki še nikoli ni izrekel. Zelo težavno je, če eden od partnerjev čuti ljubezen, drugi pa mu je ne vrača.