Nikoli ne boste vsem všeč, zato se ne obremenjujte preveč z mnenji drugih!
Estimated reading time: 4 minute
Obremenjevanje s tem, kaj si ljudje mislijo o nas, izvira iz želje, da bi jim bili všeč in da bi nas sprejemali. Dejstvo je, da nismo vsem všeč. Tega se logično in razumsko zavedamo, vendar pa nas vseeno boli, če nas nekdo ne mara, ker ob tem privrejo na dan občutki zavrnjenosti iz otroštva. Če je rana iz otroštva dovolj globoka, se začnemo na vse pretege truditi, da bi bili drugim všeč, ker se oklepamo prepričanja, da se bomo, če se bomo dovolj spremenili, lahko izognili bolečini ob tem, da komu nismo všeč.
Toda v resnici ne moremo nikdar biti všeč vsem.
Strah pred tem, da nas drugi ne bodo marali, se pogosto skriva za željo, da bi nas drugi videli kot prijaznega ali dobrega človeka, toda to pomeni, da se še vedno obremenjujemo z mnenji drugih. Dovoljujemo, da se drugi ljudje odločajo, ali smo dober človek ali ne, in sicer glede na njihovo definicijo dobrega človeka. Obsedeni smo z odobravanjem drugih in njihovo srečo cenimo bolj kot pa svoje potrebe. Nismo prijazni ljudje, ampak smo sočutni.
Prijazna oseba bo za vas storila vse, sočutna pa vas bo imela rada in vas bo podpirala, medtem ko se učite, kako sami poskrbeti zase.
Včasih najbolj sočutna stvar, ki jo lahko storite za drugega, ni prijazna. Obremenjevanje s tem, kaj si drugi mislijo o nas, ima veliko oblik. Morda rečemo da nečemu, česar v resnici nočemo storiti. Ko nas kdo vpraša, ali nas je prizadel, morda rečemo ne, ker nočemo, da bi nas imel za preveč občutljive.
Morda v družbi pri pripovedovanju zgodbe nekoliko pretiravamo, da bi naredili večji vtis, ali pa smo na službeni zabavi tiho, ker nas je strah in nas skrbi, da bomo rekli kaj napačnega, zato raje ne rečemo ničesar. Obremenjevanje s tem, kaj si drugi mislijo o nas, je do neke mere v naši naravi. Živimo v družbi, ki od nas zahteva povezovanje z ljudmi in odobravanje drugih, zato je to deloma naravno.
Ljudje, ki jim je popolnoma vseeno, kaj si drugi mislijo, uvrščamo med psihopate.
Ti niso niti malo sočutni in ne upoštevajo potreb drugih. Vendar pa obstaja razlika med ljudmi, ki jim ni vseeno, kaj si mislijo drugi, a v zdravi meri, in med tistimi, ki se z mnenji drugih obremenjujejo tako zelo, da to usmerja vse njihovo življenje. Če smo iskreni, nam včasih ni vseeno, kako nas vidijo drugi; to je normalno, ker smo ljudje. Eden prvih korakov, kako se nehati obremenjevati s tem, kaj si o nas mislijo drugi, je opominjanje, da se svet ne vrti okoli nas.
S seboj se najbolj obremenjujete vi sami.
Vsi drugi se tako zelo ukvarjajo sami s seboj in s tem, kako jih vidijo drugi, da najverjetneje sploh ne razmišljajo o vas. Zavedati se morate, da tudi kadar drugi razmišljajo o vas, je to le nepomembna misel v primerjavi z vsem, kar se jim dogaja. Ljudje drug drugega obrekujejo ves čas, že naslednjo minuto pa se pogovarjajo o čem drugem. Cilj ni, da vam postane vseeno za to, kaj si mislijo o vas drugi, ampak da ponotranjite svoja načela.
Preberite tudi ZNAMENJA, KI JIM JE VSEENO KAJ SI O NJIH MISLIJO DRUGI in KAKO SE ZNEBITI NEPOTREBNIH MISLI?