Znate prisluhniti in s tem spoštovati sogovornika?
Predviden čas branja: 4 minute
Bistveni del dobre komunikacije je, da znate dobro poslušati. To pomeni, da se morate, prvič skoncentrirati na to, kaj druga oseba govori namesto, da že premišljujete, kaj hočete reči, in drugič, da ste aktiven poslušalec. To pomeni, da postavljate vprašanja in, če je tema kakorkoli kompleksna ali težavna, morda s svojimi besedami ponovite, kaj je partner rekel. S tem si zagotovite, da ste ga dejansko prav razumeli, poleg tega pa tudi partnerja pomirite, da ga zares razumete in pokažete kako intenzivno ga poslušate. Seveda je lahko to, kar želi.
Za srečna razmerja je značilno, da se partnerja več pogovarjata, več razkrivata o samem sebi tako v širino kot v globino.
Več je jasnih neposrednih sporočil brez skritih pomenov, večja je njuna spretnost aktivnega poslušanja, več je dogovarjanja, več je izrazov ljubezni, odobravanja, naklonjenosti, spodbude, spoštovanja in cenjenja. Več je čustvene podpore, več je pozitivnih in manj je negativnih izjav vključno s kritiko. Večja je verjetnost, da bosta partnerjevo vedenje interpretirala pozitivno, večja je njuna sposobnost, da izražata čustva glede zakonskih problemov na nevtralen način. Več uporabljata posebne šifre, več se smejita in več je pozitivne neverbalne komunikacije, topel ton glasu, dotik.
O večini stvari tudi intimnih se partnerja pogovorita in drug drugemu dajeta občutek, da razumeta, kaj mu drugi govori.
V nesrečnih zakonih pa je, precej logično, več negativnega obnašanja verbalnega in neverbalnega in manj pozitivnih dejanj kot je izkazovanje naklonjenosti in podpore. Toda to še ni vse. Manj je poskusov, da bi partnerja rešila probleme in izmenjala informacije, večja je verjetnost, da bo negativno vedenje povrnjeno z enako negativnim, manjši je delež nesporazumov v primerjavi z nesoglasji, več je konfliktov in dolgotrajnih scen, več je siljenja, eden partner je v pogovoru pogosto dosti bolj dominanten kot drugi.
Partnerjeve besede so interpretirane bolj negativno, kot so bile mišljene. Pogovori se pogosto začnejo s pritoževanjem, kar lahko to potem sproži vedno hujšo izmenjavo negativnih izjav; kako si zoprn-a ali pa spet nergaš, kjer oba partnerja v nedogled gonita svoje. Partnerji, ki se ljubijo komunicirajo dobro, dokler se drug drugega ne naveličajo, takrat pa začne iti vse skupaj nezadržno navzdol.
Zadovoljstvo vpliva na komunikacijo in ne obratno.
Ne moremo pričakovati, da bi bila dobra komunikacija čudežno zdravilo za zakonsko nesrečo in ločitev, pa ne moremo prezreti močne podpore, ki jo v ljubezenski zvezi predstavlja povezava med komunikacijo in zadovoljstvom. Čeprav bi lahko dobra komunikacija služila samo za to, da bi razsvetlila velike in na videz nepopravljive razlike v vrednotah in vidikih, pa je videti bolj verjetno, da lahko hkrati tudi poveča intimnost in zmanjša nesporazume in konflikte.
Z izboljšanjem komunikacije lahko dejansko pomagamo preprečiti razočaranje. Ena od najbolj ključnih funkcij pogovora naj bi bilo reševanje konfliktov. To je lahko v ljubezenski zvezi eno najbolj nevarnih področij. Tako kot lahko zvezo spodkoplje slaba komunikacija, jo lahko uničijo tudi slabe metode za reševanje konfliktov.