Če želite zadeve, ki vas bremenijo predelati, se je potrebno s čustvi soočiti
Estimated reading time: 4 minute
Če želite čustva predelati na zdrav način, jih morate nujno videti takšna, kakršna so. Vi niste vaši občutki in vaši občutki niso to, kar ste vi. Občutek čustva je izkušnja, ki gre skozi vas. Vsako čustvo vam lahko ponudi informacije, a ne nujno tudi cele zgodbe. Če za kaj, so čustva dobra za to, da vam povedo kaj potrebujete. Ko si jih dovolimo čutiti, ne da bi jih potlačili ali odrinili, se jim lahko radovedno približamo in se iz njih učimo. Odkrivanje lastnih potreb je še toliko bolj dragoceno, če s tovrstnimi informacijami nato naredimo, kar je treba, da bi te potrebe zadovoljili.
Vedno je treba koristno začeti s fizičnega zornega kota.
Nobena terapija ali psihološke veščine ne bodo odpravile uničujočega vpliva slabega spanca ali nezdrave prehrane in pomanjkanja telesne aktivnosti. Ko začnemo skrbeti za telo, v katerem živimo, smo že na dobri poti, da se lotimo preostalih stvari. Ko nekaj začutite, to poimenujte. Naučite si izbirati veliko različnih imen za različna čustva. Ljudje ne občutimo le veselja, žalosti, strahu in jeze. Počutimo se lahko tudi ranljivo ali osramočeno, zagrenjeno ali hvaležno, nekoristno ali navdušeno.
V to je treba vložiti veliko dela. Opazujte, kaj čutite in kje v telesu to čutite, nato pa ta občutek poimenujte.
Pogosto se zgodi, da ljudje prepoznajo fizične občutke, vendar nimajo pojma, za katero čustvo gre; morda je to dediščina preteklih naukov, ki so nam dopovedovali, da o čustvih ne smemo govoriti. Nihče ni potreboval poimenovanj za posamezna čustva, ki jih ni nikoli izražal na glas. Vendar pa so ljudje znali prepoznati fizično manifestacijo, saj je bilo bolj sprejemljivo povedati, da se nekdo počuti slabo in da mu utripa srce, kot pa da se počuti ranljivo in negotovo.
Bogatenje čustvenega besednjaka tako, da lahko natančno razlikujete med različnimi čustvi, vam pomaga pri njihovem uravnavanju in izbiri najkoristnejših odzivov v različnih družbenih situacijah.
Ko so boleča čustva preveč intenzivna, je zelo lahko reči, da bodo vzvalovala, dosegla vrhunec in nato pojenjala, saj je resničnost take izkušnje pogosto mučna in lahko vodi do močnih želja po nezdravih ali celo nevarnih stvareh, h katerim se zatečemo, da bi vse neprijetno čim prej izginilo. Spremeniti svoje počutje samo s pozitivnimi mislimi je težka naloga. Lastni mišljenje je že tako ali tako težko spremeniti, tudi takrat, ko se počutite dobro.
Poskus spreminjanja misli, ki se pojavijo takrat, ko je stiska največja, se zdi skoraj nemogoč.
Ko smo preobremenjeni, je najboljša strategija ta, da se umaknemo in poskusimo čim bolj zavedati trenutnega čustva ter ga razumeti kot začasno izkušnjo in zmanjšati odziv na morebitno nevarnost tako, da se umirimo. Samoumirjanje je skupek vedenj, ki vam pomagajo, da se počutite varno in pomirjeno, ko doživljate boleče čustvo. Ko se v možganih sproži odziv na grožnjo, ti sprejmejo sporočilo: Nismo varni, nekaj ni v redu, je treba takoj ukrepati.
Če želimo, da se stresno čustvo preneha stopnjevati in da se začnemo vračati v osnovno stanje, moramo svojemu telesu in možganom posredovati nove informacije o tem, da smo varni. To lahko naredimo na veliko načinov, saj možgani pridobivajo informacije iz vseh čutil, kar pomeni, da lahko z vsakim od njih možganom pošljete sporočilo, da ste varni. Možgani dobivajo informacije tudi iz fizičnega stanja telesa, vključno s srčnim utripom, hitrostjo dihanja in napetostjo mišic. Zato lahko telesna občutenja, ki sproščajo mišice, kot je topla kopel, pomagajo pri premagovanju stiske.
Preberite tudi ŽENSKE Z VIŠJO ČUSTVENO INTELIGENCO SO ROJENE V ZNAMENJU… in KAKO RAZKRIJEMO SVOJA ČUSTVA?