Nikar ne pozabite na skrb zase
Estimated reading time: 4 minute
Skrb zase je bistvena sestavina pri oblikovanju zdravih medsebojnih odnosov, kajti manj bomo nagnjeni k izražanju škodljivega, pasivno agresivnega ali samouničevalnega vedenja, če smo storili vse potrebno, da smo poskrbeli zase. Včasih pozabimo postaviti meje, ko si po napornem dnevu v službi skušamo vzeti nekaj trenutkov zase, otroci ali partner pa nas nepričakovano zasujejo s svojimi težavami. Preveč utrujeni smo, da bi jih sploh opazili.
V takem primeru dobi bližnji prvi udarec zgolj zato, ker se je ob nepravem času znašel na nepravem kraju.
Toda še pogosteje izvirajo oblike vedenja, ki druge prizadenejo, iz lastnih nerešenih izkušenj iz otroštva, ko smo bili sami prizadeti ali smo prejemali negativna sporočila. Dokler ne bomo obračunali s svojimi starimi bolečinami, bodo naše izbire o načinu obnašanja do ljubljenih zelo omejene, ne glede na naše namene.
Zato je prvi izziv v skrbi zase, da se obrnemo navznoter.
Mnogo nas je takih, ki smo pravi strokovnjaki v opredeljevanju in predvidevanju potreb in občutkov drugih, popolnoma nebogljeni pa smo, kadar se moramo soočiti s svojimi. Lažje nam bo, če nam bo uspelo preseči stare vzorce, po katerih smo se opredeljevali glede na potrebe, občutke in odzive drugih. Včasih to pomeni, da se moramo ustaviti sredi zapleta, in se vprašati Kaj se dogaja, Kaj čutimo ali kaj ta trenutek potrebujemo?
Morda bo treba prekiniti pogovor ali odložiti, kar tisti hip delamo, in se osredotočiti na to, kar se dogaja v nas. Če se vse takoj ne razjasni in velikokrat se ne moramo prisluhniti svojim občutkom, se s kom, ki ni neposredno vpleten, pogovoriti ali pa zapisati, kar se dogaja, da bi našli rešitev. Ne glede na to, ali potrebujete počitek, se želite pogoditi o mejah ali pa se želite umakniti iz bitke ali celo iz določenega odnosa, če želite učinkovito in primerno skrbeti zase, morate najprej ugotoviti, kaj potrebujete.
To vam bo pomagalo, da boste še drugače poskrbeli zase; tako da boste povedali, kaj hočete.
Bolj ko v vsaki situaciji prepoznamo svoje potrebe, bolje jih znamo sporočati in zadovoljevati. Toda učili so nas, naj človek ne govori sebi v prid, češ da je to sebično. Torej tvegamo, da bomo odklonjeni, osmešeni in prezirani. Res je, da ne moremo vselej dobiti tega, kar zahtevamo, ker naša zahteva utegne sprožiti spor, ki bi se mu raje izognili. Verjetneje je, da bomo uslišani, če zahteve izrazimo. S tem zmanjšamo možnosti, da bi zamerili ali se razjezili, kadar soljudje ne znajo sami uganiti, kaj potrebujemo.
Skrb zase terja podporni sistem; ljudje, ki vas sprejemajo, kakršni ste in vas spodbujajo, da se odločate tako, da bo vam prav.
Če vas je kdo kdaj spodbujal, da se žrtvujte in zanemarjajte sebe, zato da bi skrbeli zanj, tak človek ne bo del sistema, da bi vam bil v oporo. Namesto tega poiščite pozitivno naravnane zdrave ljudi, ki jih vaša skrb zase ne bo ogrožala. Ljudje, ki vas poslušajo, ne da bi vas obsojali ali vam hoteli svetovati, in ljudi, ki spoštujejo vaše želje ter sprejemajo vašo osebnost. Če vam družina ali prijatelji ne morejo biti v pomoč, jim pomagajte, da se bodo tega naučili in jim dajte priložnost, da bodo vadili.
Preberite tudi Z RAZKRITJEM OBŽALOVANJA ZMANJŠAMO NJEGOVO BREME in SAMODISCIPLINA IN PRIJATELJSKI ODNOSI