Kako prepričati otroke v drugačno zabavo?
Predviden čas branja 4 minute
Večina staršev želi, da se njihovi otroci razvijejo in vzdržujejo zanimanje za širok nabor dejavnosti. Vemo, da različne dejavnosti krepijo različne veščine in vsaka uči drugačnih vrednot in prinaša različne vrste zadovoljstva in zadoščenja. Poleg tega tudi ne vemo, kako se bodo razvijali otrokovi darovi in talenti, zato jim želimo nuditi številne priložnosti za raziskovanje različnih možnosti. Za starše je lahko neprijetno, ko se začnejo otroci in najstniki pritoževati, da je vse, razen seveda elektronskih naprav dolgočasno in brezvezno.
Še zlasti najstniki postanejo vedno bolj prevzeti nad zaslonom, ter vedno manj navdušeni nad dejavnostmi, ki so jim bile nekoč prijetne in izpolnjujoče.
Starši pogosto domnevajo, da ne morejo z ničemer vplivati na ta zaskrbljujoč pojav. Tega trenda morda res ne moremo v celoti preusmeriti, ker je najstniška in vse bolj tudi pred najstniška subkultura, kjer igrajo elektronske naprave glavno vlogo, tako zelo vplivna. Vendar pa lahko storimo veliko, da bi znova vzbudili zanimanje za prostočasne dejavnosti in hobije, ki niso povezani z zasloni. Celo za najstnike in pubertetnike je preživljanje časa z starši učinkovit protistrup za obsedenost z zasloni.
Seveda pa mora biti čas, ki ga družina preživi skupaj, prijeten.
Ko je preživljanje časa z družino prijetnejše je zelo pomemben rezultat ta, da otroci, celo najstniki, vsrkavajo vaše vrednosti, kar verjetno vključuje tudi, da ne obupate nad resničnim življenjem in vas ne posrka v zaslone. Verjetno boste morali nekaj razmisleka in časa načrtovanja dejavnosti, ki bodo služili kot alternativa zaslonom. Te so lahko del nečesa, čemur pravimo družinski ali posebni čas.
Družinski čas je, če en ali oba starša z enim ali več otroki počneta nekaj, v čemer res uživajo. Posebni čas pa je en starš z enim otrokom. Najpogostejša oblika družinskega časa je skupno obedovanje. Obstajajo pozitivni učinki, če vsa družina skupaj sede k obroku večino dni v tednu. Otroci postanejo bolj artikulirani in bolje obveščeni o svetovnih dogodkih, saj slišijo več pogovorov med odraslimi.
Bolj uživajo v šoli, dosegajo boljše ocene in nazadnje obstajajo večje možnosti, da bodo diplomirali na fakulteti, ker so na dnevni bazi izpostavljeni izobrazbi staršev in njihovim konjičkom.
Sorojenci se bolje razumejo, ker morajo vsak dan za nekaj časa prakticirati vljudnost drug do drugega. Izboljša se njihovo vedenje za mizo, so pa tudi pripravljeni biti drznejši pri izbiri hrane. Celo čemerni najstniki se razvedrijo in uživajo v družinskem času. Manjša je tudi verjetnost, da bi najstniki in pubertetniki eksperimentirali z manjšimi ali večjimi prestopniki kot so špricanje šole, kraje, goljufije, nasilje, droga, neodgovorna spolnost, ker vsak dan vsrkavajo vrednote staršev.
Manj časa preživijo na računalnikih, ko svojo pripadnost znova preusmerijo na družino.
Zato se potrudite, da imate vsak dan družinske obede, če je to kakor koli mogoče, pri tem pa ne dovolite nikakršnih zaslonov. Dejavnosti, ki so koristne za zmanjševanje otrokovih želja po zaslonih so vsestranske in jih je mogoče prilagoditi starosti, kar pomeni, da se lahko hkrati vključijo starejši in mlajši družinski člani. Nasvet se glasi, vztrajajte. Tudi najstniki se bodo znova povezali z vami in čez nekaj časa jih ne bo tako zelo skrbelo ohranjanje svojega svetovljanskega ali prefinjenega videza.
Preberite tudi OTROCI IN NAJSTNIKI TER NJIHOV ČUT ZA USLUŽNOST in NEGATIVNI UČINKI ČASA PREŽIVETEGA PRED ZASLONI