PONOS IMA POZITIVNO IN NEGATIVNO PLAT

Ponos ima pozitivno in negativno plat
Ponos ima pozitivno in negativno plat

Ponos ima pozitivno in negativno plat

Predviden čas branja: 4 minute

Ponos ima pozitivno in negativno plat. Po eni strani lahko odseva veselje ob izjemnem dosežku in nam poveča samospoštovanje, toda na drugi strani lahko razkrije dušeče egoistično domišljavost in samoljubje. Prvo nas povezuje z našimi uspehi in s tistimi ljudmi, ki so nam blizu, drugo pa nas oddalji od njih in nas zaklene v sterilen in tog svet. Če se popolnoma poistovetimo s čustvi, verjamemo, da smo sami ustvarili to, na kar smo ponosni.

Posledica tega je, da se bomo vse predolgo oklepali svojega ponosa.

Drugi vidik pa je, da je ponos glasnik, ki nam prinaša dobre novice, da smo mi ali ljudje, ki so nam blizu, na pravi poti. Takrat bomo spoznali, da je ponos v svoji najboljši obliki časovna spodbuda za prihodnja dejanja, prej kot stanje samo po sebi. Ponos ne more biti eden od tistih zakupnikov, ki postopno prevzame vso hišo, na koncu pa pridobi še pravice najemnika. Ponos mora biti razveseljiv obiskovalec, ki pride od časa do časa pogosto v popolnoma nepričakovanih trenutkih.

Ponos moramo predelati precej hitro, preden se skisa in vse uniči.

Poniževalna togost ponosa je uničila mnogo življenj. Vsebuje ponavadi občutek napihnjenosti. Nekateri poročajo, da se počutijo telesno večje in višje, kadar začutijo ponos. Pri nekaterih pa je občutek bolj na miselni ravni. Večina se ob tem vsekakor počuti bolje. Naše samospoštovanje je zraslo in mogoči so prijetni občutki samozavesti. Občutek je skoraj tak, kot da se nas nekatere stvari ne dotikajo, kakor da nas človeške zadeve malih ljudi sploh ne zanimajo več.  

Ponos ima pozitivno in negativno plat

Če smo preživeli huda obdobja z mnogimi udarci in nazadovanji, je lahko telesni občutek ponosa za nas prijeten. 

Po drugi strani pa če smo svoj ponos podedovali, morda z družinskim imenom ali bogastvom, lahko obstaja tudi skriven občutek, da sami tega ne dosegamo. Čeprav smo rekli, da ponos pripomore, da se počutimo bolje, lahko ravno tako igra veliko vlogo pri tem, da se počutimo odrezani in osamljeni. Negativna plat ponosa spodbuja samospoštovanje le na videz, pozitivna pa v resnici.

Toda ker napuh gradi na napačnih temeljih, postopoma spodkopava samospoštovanje. Sram in pomanjkanje občutka o lastni vrednosti podpirata domišljavost. V nasprotju s tem pa pristen občutek o visoki lastni vrednosti, ki temelji na resničnih vrednotah, podpira pozitivni ponos. Če želimo biti čustveno inteligentni, je bistvenega pomena, da odkrijemo, od kod izvira naš ponos.

Ponos ima pozitivno in negativno plat

Za razumevanje napuha je treba poznati eno od navideznih nasprotij ponosa, sram.

Včasih z domišljavostjo tako na debelo prekrijemo sram, da ga ne občutimo več. Sram nam govori; Nisi dovolj dober, grd si, neumen, zguba. Verjetno kdaj pa kdaj vsakdo zasliši ta glas. Lahko se odzovemo nanj. Tako se ne bomo ujeli v zanko sramu. Ponavadi je izid tega dogovora takšen, da sram odneha, kajti ko se zavestno soočimo z njim, smo ga sposobni prezreti. Na koncu bo ta glas odpovedal ali izginil.  Kot odrasli lahko vadimo to obliko dvogovora in tako razpršimo sram.

Toda korenine sramu se pogosto začenjajo zgodaj v življenju včasih še prej preden se razvije jezik. Če nam kot majhnim otrokom povedo, da nismo tako inteligentni ali lepi, nam ti lahko pusti temeljni občutek sramu v jedru našega bitja. Nihče n bil popoln otrok, zato imamo vsi v sebi nekaj strahu. Večinoma ga lahko obvladujemo in je lahko celo konstruktiven, ker nas  spodbuja, da se zboljšamo. Toda če je strah prodrl pregloboko v nas,  nimamo jedra resnične identitete, na kateri bi lahko gradili.