POZITIVNA IN NEGATIVNA VRSTA MANIPULACIJE

Ali ste vedeli, da je manipulacija lahko tudi pozitivna?
Ali ste vedeli, da je manipulacija lahko tudi pozitivna?

Ali ste vedeli, da je manipulacija lahko tudi pozitivna?

Predviden čas branja: 4 minute

Obstajata dve vrsti manipulacije, pozitivna in negativna. Pozitivna manipulacija je spodbujanje drugih, da nekaj storijo na primer, kadar jim vlivamo vero, da zmorejo nekaj, za kar sami mislijo  da ne zmorejo. Vendar pa je v mnogih od teh igric kot jim pravimo, prisotna negativna manipulacija. Pri njej gre namreč za uporabo posredne in nejasne komunikacije. Človek, ki igra igro, se svojega početja po navadi sploh ne zaveda. Pasivni manipulatorji, se ne spoštujejo, ne izražajo svojih potreb niti ne branijo svojih pravic.

Navajamo nekaj načinov, kako poskušajo manipulirati z drugimi

ŽRTVE STRAHU, dovolijo, da strah obvladuje njihova življenja.  Zaskrbljenost jih tako ohromi, da se situacijam izogibajo. Bodite z njimi potrpežljivi, naj povedo, kaj je najhujše, kar se jim lahko zgodi. Naj pove, kakšna verjetnost je, da se bo to zgodilo. Če je njihov strah globoko zakoreninjen, bi jim prav prišla odprta komunikacija.

Ali ste vedeli, da je manipulacija lahko tudi pozitivna?

VSI ME MORAJO IMETI RADI, ti ljudje hočejo, da bi o njih vsi, zakonec, ljubimec, prijatelj, nadrejeni, sodelavci mislili, da so najboljši. Če ne ugodijo vsakomur kar je mogoče, se čutijo poraženi. Kako ukrepati? Pomagajte jim odkriti, kdaj jih drugi izkoriščajo, pomagajte jim poiskati načine, kako se spopasti s situacijami, pohvalite jih, kadar se postavijo zase.

KIMAVCI, VSELEJ SE SMEHLJAJO IN PRIJAZNIH BESED JIM NIKOLI NE ZMANJKA.

Ljudem so takoj všeč. Obljubili vam bodo karkoli, vendar vas bodo pustili na cedilu in svojih obljub ne bodo izpolnili. Do vas se bodo obnašali zelo pozorno, a v resnici vas ne bodo poslušali, preprosto kimajo, kot da se strinjajo. Kako ukrepati? Dajte jim vedeti, da računate nanj kadar nekaj obljubijo. Pohvalite jih za dobro opravljeno delo.

PLAHI, tako so plahi, da jih je prav mučno gledati, ko komunicirajo z drugimi. Najmanjša stvar jih spravi v zadrego. Groza jih je situacij, ki jih čakajo naslednji dan, in ko zanje napoči čas, so povsem ohromljeni. Ljudje se do njih obnašajo zelo nežno in previdno.

NEODLOČNEŽI. Groza, jih je sprejemanja odločitev, za pomoč prosijo vsakogar, ki jim pride naproti. Omahujejo in se nekajkrat premislijo, preden se odločijo. Iščejo popolno rešitev in so povsem živčni, če je ne najdejo.

Ali ste vedeli, da je manipulacija lahko tudi pozitivna?

ZAVLAČEVALCI, upajo, da bo težava izginila, če bodo dovolj dolgo zavlačevali z odločitvijo, ali pa, da se bodo napak odločili. Tudi najmanjše napake zmanjšajo njihovo samozavest. Ljudje, ki se sami grajajo, stalno se podcenjujejo. Videti je, da od drugih pričakujejo, da jih bodo neprestano hvalili, upravičeno ali pa ne. Karkoli gre narobe, vselej krivijo sebe. Pri drugih iščejo potrditve, a  ker se za vsako lastno dejanje grajajo, si sami žagajo vejo, na kateri sedijo. Do svojega dela in dejanj so izjemno kritični V glavnem povsem v redu delajo, a druge kar rotijo, naj jim pomagajo poiskati napake pri vsem, kar počno. Kako ukrepati; spodbujajte jih, da bodo naloge dobro opravili. Naj spregovorijo o svojih skrbeh.

SLABIČI ti ljudje se dajo prepričati v skorajda vse. Stežka rečejo ne, kajti muči jih občutek krivde. Kako ukrepati; Izberite eno razmerje ali situacijo, ko so v zadnjih mesecih po nepotrebnem nekajkrat rekli da; ugotovite, zakaj so rekli da. Jih je skrbelo, da bo odnos trpel, če bodo rekli ne. Jih je skrbelo, da bodo prizadeli čustva drugega človeka? Sestavite načrt, da se bodo pred takšnim početjem naslednjič lahko zavarovali. Na situacijo se morajo pripraviti, obenem pa preprečiti, da bi se spet ponovila. Naj vadijo nov izziv z nekom, ki zna dobro presoditi in ni vpleten v situacijo.