Kako vam lahko škodujejo posledice starih navad?
Estimated reading time: 4 minute
Veliko težav v odnosih je posledica starih navad. Tekom življenja razvijemo samodejna, refleksivna vedenja, ki se tako tesno vpletejo v naše dneve, da jih niti ne opazimo. V nekaterih primerih se navadimo, da se izogibamo določenim čustvom in se obračamo proč, v drugih primerih pa nas lahko čustva tako prevzamejo, da se nanje odzovemo, še preden se tega zavemo. Stari izraz refleksni odziv je ustrezen. Ko nas zdravnik na pravem mestu potolče po kolenu, se naši živci odzovejo in noga se dvigne.
Pri tem ni nobenega razmišljanja ali zavestnega napora.
Zdi se, da čustva na nas pogosto vplivajo na enak način. Naši odzivi so skoraj samodejni, ko je čustvo enkrat vzbujeno. Čustveni odzivi so kompleksni, vendar vključujejo nekaj, kar so strokovnjaki poimenovali;težnja po delovanju; ali želo po ravnanju na določen način. Strah, na primer vključuje željo po begu. Čustva so se razvila, da bi omogočila hitre odzive, zlasti kadar se počutimo ogrožene. Ko so ljudje živeli v glavnem v divjini, so bile težnje po delovanju zelo koristne za preživetje.
Danes so stvari manj preproste.

Na neverjeten stresor se odzivamo na načine, ki so za nas naravni. To počnemo vsi. Naši običajni odzivi vzorci razmišljanja in vedenja, ki se pojavijo ob stresnih dogodkih, so tisto, kar imenujemo slogi spoprijemanja. Naši slogi spoprijemanja vplivajo na to, kako se spopadamo z vsakim izzivom, s katerim se srečamo, od manjšega nesoglasja do velike katastrofe, in ključni del vsakega sloga spoprijemanja je kako uporabljamo svoje odnose.
SOOČANJE Z DEJSTVI ALI ZAKOPAVANJE GLAVE V PESEK
Pogosto se je lažje obrniti stran, kot aktivno pristopiti k temu, kar nas skrbi. Vendar ima lahko takšno ravnanje nenačrtovane posledice, učinek izogibanja pa je lahko še posebej izrazit tem, kjer se dogaja najpogosteje; v naših osebnih odnosih. Ne le, da težava ne izgine, če se izogibamo soočanju z izzivi v odnosu, temveč se lahko še poslabša.
Prvotna težava se še naprej vriva v odnos in lahko privede do številnih drugih težav. To je jasno že dolgo, manj jasno pa je, kako lahko tovrstno izogibanje na nas vpliva skozi življenje. Ali nagnjenost k temu, da se izogibamo soočanju z izzivi, na nas vpliva le kratkoročno ali ima tudi dolgoročne posledice.

Seveda nam življenje vedno prinaša nove in drugačne izzive.
Kar vam je dobro služilo včeraj, danes morda ne b več delovalo, različne vrste odnosov pa zahtevajo različne spretnosti. Prijateljska šala, s katero ste omilili prepir s svojim najstniškim otrokom, verjetno ne bo delovala pri sosed, ki vas prosi, da obrzdate svojega psa. Doma boste med razgreto izmenjavo mnenj partnerja morda prijeli za roko, vaš nadrejeni v službi pa menda ne bo cenil enake geste.
Razvijati moramo različna orodja in uporabiti pravo orodje za pravi izziv. Prilagodljivost je koristna.
Vsak od nas je v življenju izoblikoval določene strategije za spoprijemanje s težavami, ki lahko postanejo naša stalnica. Takšna moč nas lahko v resnici naredi šibkejše. Ko se znajdemo sredi čustvenih dogodkov, pozitivnih ali negativnih, manjših ali večjih, se pogosto odzovemo tako hitro, da se nam zdi, da smo na milost ali nemilost prepuščeni svojim čustvom. V resnici so čustva veliko bolj pod vplivom našega razmišljanja, kot se zavedamo.
Preberite tudi ASTROLOGIJA ODKRIVA VAŠE PREHRANJEVALNE NAVADE in NAJ VAS NAVADE NE OBREMENIJO PREVEČ