V zdravi zvezi so pomembni dejavniki; spoštovanje, odzivnost in zanesljivost. Vsak od treh dejavnikov je povezan tako z odnosom, ki ga imamo sami s sabo, kot z odnosom, ki ga imamo s partnerjem.
Estimated reading time: 4 minute
SPOŠTOVANJE, je odnos, ki sporoča. Zame si pomemben; Ko nekoga spoštujemo ga občudujemo in do njega gojimo naklonjenost. O njem gojimo dobro mnenje, cenimo ga in upoštevamo. Zmožni smo prepoznati meje. Govorimo nenasilno in verjamemo, da so njegove misli, mnenja in čustva pomembni. Ko nekoga ne spoštujemo, ga omalovažujemo, se z njim pogovarjamo prezljivo in kritično. Vedemo se, kot da smo edina avtoriteta. Pozabimo, da je ta oseba človeško bitje s čustvi, potrebami, uvidi in mnenji, enako kot mi.
Ko izgubimo spoštovanje do sebe, same sebe izdamo.
Za zvezo počnemo stvari, ki so v popolnem nasprotju s tem, kar potrebujemo zase. Morda rečemo ja, ko mislimo ne, ali dajemo, ko nimamo veliko ponuditi. Brez spoštovanja naša zveza močno trpi, saj trpita oba človeka. V njej. In v najhujšem primeru pomankanje spoštovanja preraste v zlorabo. Spoštovanje moramo nuditi brezpogojno, pri čemer moramo biti pošteni in ljubeznivi. To ne pomeni, da moramo sprejemati ali prenašati sabo vedenje. Rajši nudimo spoštovanje preprosto zato, ker je to dobro za nas, partnerja in zvezo. To je dovolj dober razlog.
ODZIVNOST. Zveze cvetijo ob odzivnosti in propadejo, ko odzivnosti ni.
Odzivnost na partnerjeve potrebe, meje, čustva in misli je izjemno pomembna veščina v zvezi. Odzivnost je temelj sistema povezovanja. Želimo si vedeti, da nas partner vidi in podpira, ko trpimo, in da se veseli z nami, nam privošči in nas spodbuja, ko se nečesa veselimo. Hočemo vedeti, da naš partner razume meje in se primerno odziva nanje, in upamo, da nas sliši, ko izrazimo svoje misli, ter pokaže vsaj kanček radovednosti in zanimanja.
Pri ocenjevanju kakovosti zveze ljudje o svoji zvezi pogosteje govorijo pozitivno, ko so prepričani, da se njihov partner ;zaveda bistvenih potreb in vrednot vsakega od naju, je občutljiv nanje in jih podpira;. Če smo odzivni, tudi v primerih, ko se z nečim ne strinjamo, postanemo varna oseba, s katero lahko naš partner razišče svoj notranji svet. Včasih je to v praksi težko. Ko se s partnerjem ne strinjamo, je potrebno veliko discipline, da svoje mnenje odrinemo na stran in ga pozorno poslušamo.
Naša naloga je prepoznati upravičenost partnerjevih potreb, čustev in misli ter se naučiti odzivati nanje z empatijo ali radovednostjo.
Lahko pridobite veščino, ki vam bo pomagala, da postanete odzivni, toda umetnost je v tem, da ste resnično pozorni na to, kdo je vaš partner in kaj potrebuje v določenem trenutku. Odzivnost tudi zahteva, da opazite in se odzove tako na pozitivna čustva kot na težavna čustva.
ZANESLJIVOST, JE TEMELJ ZAUPANJA IN PREDANOSTI.
Lahko govorimo, da smo predani in zaupanja vredni, ampak dejanja pokažejo, ali smo res zanesljivi. Zanesljivost ustvarja varnost v zvezi. Če se ne morete zanesti na to, da bo partner držal besedo, ali niste prepričani kdaj vas podpira, in kdaj ne, je težko ustvariti pravi občutek predanosti. Brez nedvoumne predanosti pa je skoraj nemogoče zgraditi pristno zaupanje. Zanesljivost je mogoče zgraditi s stalno komunikacijo. Ni nujno, da vam mora partner odgovarjati sleherno minuto v dnevu.
Vzpostaviti morate ritem komunikacije. Če ga imate, se takrat, ko se v tem ritmu pojavijo motnje, ne boste spraševali, ali ste nori, temveč boste partnerja lahko vprašali, kaj za vraga se dogaja. Zanesljivost se kaže tudi kot stabilnost v našem vedenju. Ali lahko ostanete zvesti sami sebi in pri tem še vedno predani partnerju? Ko nehamo biti zanesljivi do sebe, da ohranimo zvezo, bomo sčasoma izgoreli in začeli gojiti zamero.
Preberite tudi ZAVESTNA PREDANOST V ODNOSIH in ZAUPAJTE ODNOSU KOT UČITELJU