KAJ STORITI, KO V RAZMERJU IZGUBITE SEBE?

Imate občutek, da ko ste v razmerju več ne najdete svoje prvotne identitete?
Imate občutek, da ko ste v razmerju več ne najdete svoje prvotne identitete?

Imate občutek, da ko ste v razmerju več ne najdete svoje prvotne identitete?

Estimated reading time: 4 minute

Ko se zveza poglobi, je vse lažje izgubiti svojo identiteto, odnos pa lahko postane soodvisen. Kot družba to spodbujamo s tem, da o partnerju govorimo kot o svoji drugi polovici in romantiziramo pare, ki so neločljivi. Takšni pari pogosto prevzamejo eno samo identiteto. Ali poznate kak par, ki ima skupen facebookov profil? Ali pa imate kako  prijateljico, ki s seboj vedno pripelje svojega partnerja, ne da bi vam o tem povedala, ker je samoumevno, da če povabite enega od njiju, to pomeni, da ste povabili oba?

Čeprav romantiziramo zamisel, da za partnerja storimo vse, pa je to najboljši način, kako v zvezi izgubiti sebe. Dolgoročno za zvezo je bolje, da smo nekoliko sebični. Sebe in partnerja moramo videti kot dva ločena posameznika. Delovati moramo kot ekipa, hkrati pa ostati samostojni; v nasprotnem primeru se lahko pojavijo težave. Dober primer je prijatelj, ki vaše osebne informacije deli s svojim partnerjem, ker med njima ni skrivnosti.

Imate občutek, da ko ste v razmerju več ne najdete svoje prvotne identitete?

V nekaterih situacijah pari zamenjujejo zasebnost in iskrenost. Zdi se jim, da si morajo, če želijo imeti iskren odnos, povedati vse, vendar s tem prekršijo zaupnost prijateljstva. Tega, kar poveste prijatelju, ta ne bi smel samodejno deliti s svojim partnerjem. Odločili ste se, da boste to zaupali njemu, ne pa njegovemu partnerju, in to bi moral spoštovati. Da pa bi lahko imeli take meje, se morajo pari videti kot dva ločena posameznika.

Pari se pogosto prepirajo, ker tega ne zmorejo. Znanje o tem kako se prepirati, je uporabno v vseh odnosih, ne le partnerskih. Vendar vas partner, še posebej v dolgotrajnih zvezah, pogosto pozna tako dobro, da natanko ve, katere gumbe pritisniti, da se boste razjezili. Podobno velja tudi za družinske člane. Obstajajo tri vrste ljudi med prepirom; tiste, ki začnejo drugega obmetavati z žaljivkami in mu groziti, tiste, ki se začnejo kujati, in tiste, ki zmorejo imeti odprt, odkrit in učinkovit pogovor.

Imate občutek, da ko ste v razmerju več ne najdete svoje prvotne identitete?

To storite tudi, če začne kričati ali povzdigne glas. Če nekoga spoštujete, z njim govorite spoštljivo. Če oseba ne zmore govoriti umirjeno, ji dajte čas, da predela svoja čustva, preden nadaljujete pogovor. Opustiti moramo predstavo, da v prepiru nekdo zmaga, drugi pa izgubi. Ne gre za to, da se borite s partnerjem, ampak da skupaj poskušata rešiti problem. Mnenje lahko hitro spremenite, ko prepoznate, da sta ekipa, ki poskuša skupaj rešiti težavo.

S tem bosta spremenila namen pogovora. Osebe, ki ji postavite mejo, ne dojemajte kot problem. Osredotočite se na cilj, ki ga oba želita doseči, in na pogovor glejte kot na ekipno delo. Nekateri ljudje se raje začnejo kujati; tako vedenje je pasivno agresivno. Ko nas nekdo užali, mi pa to požremo ali potlačimo čustva, tega ne storimo v prispodobi, ampak dobesedno. Izberemo, da bomo to čustvo potlačili, kasneje pa bruhne na dan kot pasivno agresivno vedenje. Tako izrazimo zamero, ki jo začnemo gojiti, ko oseba prestopi našo mejo. 

Preberite tudi KAKO PREMAGATI STRAH PRED ZAPUŠČENOSTJO? in ME ZARES ŽELI ZAPUSTITI ALI JE TO LE PREHODNO OBDOBJE?