Ali je mama vaša najboljša prijateljica?
Imeti mater za svojo najboljšo prijateljico se zdi na prvi pogled kot veliko darilo. Pohajkovanje po trgovinah, druženje ob skodelici kave to so trenutki, ki se jih mati vsake hčere veseli že mnoga leta vnaprej. Vsi si želimo bližine in pozornosti, ki jo takšna mati namenja svoji hčerki. Kje je torej problem? Prijateljski odnos med materjo in hčerjo je nadvse dragocen, če ne postane nadomestek za druge prijateljice ali partnerja.
Težava je v materialnem motivu; ženska, ki si je s svojo hčerjo zelo blizu, pogosto poskuša sebe ščititi pred lastno notranjo osamljenostjo.
Podobno kot pri preveč skrbni materi lahko prevelika bližina tudi v tem odnosu mati, hči zavira razvojni proces tako pri materi kot tudi pri hčeri. V tem odnosu je obe ženski strah pred naslednjim, še negotovim korakom v razvoju. Bojita se, da bi, če bi se oddaljili, morda razvili različno mišljenje, ker bi lahko ogrozilo njuno bližino.
Mogoče mati že leta nima več izpolnjujočega partnerstva, možno je, da je mož pogosto na službeni poti ali da je njen partnerski odnos sčasoma postal monoton in nezanimiv.
Tako se oklene svoje hčere, da bi ubežala praznini in osamljenosti, ki jo občuti v svojem zakonu. Mati ob tem ne opazi, da njena sebičnost hčer potiska ravno v tisto osamljenost, od katere sama beži. Kajti v takšni tesni povezanosti med materjo in hčerjo v odnosu ne bo dovolj prostora še za partnerja. Mati in hči si vzajemno zadovoljujeta potrebo po bližini in varnosti, vendar pa bi za zadovoljitev teh potreb pravzaprav moral poskrbeti partner ali prijateljice enake starosti.
Odnos med materjo in hčerjo vpliva na hčerino partnerstvo, da distanca med njima pripomore k večji bližini v njenem ljubezenskem odnosu. Povezanost znotraj partnerskega odnosa je torej močno oslabljena, kadar je mati tretji v zvezi. Tiste ženske, ki imajo s svojo materjo posebej globok odnos večinoma živijo s svojim partnerjem daleč stran od mater in imajo srečne zakone.
Vse so nagonsko čutile, da bo z njihovo selitvijo od matere njihov ljubezenski odnos pridobil globino in solidarnost.
Kadar mati kot najboljša prijateljica tudi živi v hčerini bližini, bo za partnerja skoraj nemogoče poseči v zaupnost tega odnosa. Sicer pa to velja za oba; tako za materinega moža kot tudi za hčerinega partnerja. Predvsem v kriznih obdobjih ali vprašanjih o vzgoji otrok se hči nato obrne na mater in ne upošteva partnerja. Hči osamljene matere si bo tako poiskala šibkega partnerja, ki se bo podredil tesni povezanosti med materjo in hčerjo, ali pa močnega, ki bo pretrgal simbiozo med njima.
Če se hči odloči za močnega partnerja, je kljub temu pogosto presenečena, če se partner upira materi, priganja k selitvi ali meni, da bi hči morala biti bolj samostojna.
Nezavedno hči mogoče čuti, da bi bila taka odločitev zdravilna za njeno dušo in da si je natančno zato tudi izbrala takšnega partnerja, vendar je podobno kot hčeri preveč skrbe matere tudi njej izredno težko prerezati popkovino. Če si bo vendarle upala storiti ta korak, bo njen partnerski odnos v začetni stopnji ločitve pogosto na preizkušnji. Definicija simbioze je življenjska skupnost različnih vrst, ki je koristna za oba. Osamljena in preveč skrbna mati se med seboj razlikujeta v korist, ki jo imata od odnosa s svojo hčerjo. Hčerina mladostnost tako postane stik z izgubljeno lahkotnostjo njenega lastnega življenja.
Preberite tudi NEJIN PARTNER ŽELI DA SE MAMA PRESELI K NJIM in SAMODISCIPLINA IN PRIJATELJSKI ODNOSI