Ko ženska postane mama, marsikaj bolj razume
Estimated reading time: 4 minute
Ko ženska postane mati, ne rodi le novega življenja, temveč nekaj novega prinese v odnos s svojo družino. Postati mati ne pomeni nujno roditi otroka, ampak lahko pomeni tudi biti na začetku neke nove poti. Ženska se spreminja in zori v svoji ženskosti in k spreminjanju spodbuja tudi svoje bližnje. Za družino je to znamenje, naj postne modra ženska. Modra ženska ima veliko znanja, vendar ga nikomur ne vsiljuje. Z veseljem ga predaja naprej, če jo to prosijo.
Njena modrost ji pove, kdaj naj bo s svojimi življenjskimi izkušnjami raje zadržana in kdaj lahko svoje znanje posreduje naprej.
Zlasti hči si svoje matere ne želi v vlogi vsevedneža, saj se poleg izkušene matere počuti majhno in nezadostno. Na takšno vlogo se bo odzvala z agresijo in umikom. Hči potrebuje ob sebi modro žensko, ki ni pozabila, kako se je zgodilo njej, ko je bila sama mlada ženska. Potrebuje žensko, ki še vedno ve, kdaj so bile izkušnje njene matere zanjo dobrodošle in kdaj so ji bile odveč.
Ko hči dobi otroka, mnogi starši z veseljem sprejmejo svojo novo vlogo babice in dedka.
Novega življenja ne začutijo le v otroku svojo hčere, začutijo ga tudi v sebi. Mnogi stari starši se na novo prebudijo, počutijo se bolj dejavni in živahni kot prej. Spodbujajo ji upanje in občutek, da se nekomu potrebni. Njihovo življenje dobi nov smisel. Nasprotno pa nekateri stari starši svojo vlogo najprej povežejo s svojim staranjem in se tega občutka prestrašijo.
Sprašujejo se, če so pripravljeni postati stari starši. Kaj se sedaj pričakuje od njih? Številni se veselijo obdobja v katerem bodo imeli manj odgovornosti in obveznosti, do družine. Tudi sami se naveličajo starševske odgovornosti in se želijo končno spet posvetiti svojim drugim področjem. Če pa hči v tem obdobju dobi otroka, lahko to marsikaterega starega starša potisne nazaj in da občutek, da bosta ponovno morala biti na razpolago drugim in izpolnjevati njihova pričakovanja.
Nekateri starši se ob tej predstavi sprva počutijo utesnjene.
Potrebujejo čas, da se lahko odprejo spremembam v svojem življenju in svoji novi vlogi dedka in babice. Hči sama odloča o tem, kdaj si želi dobiti otroka. Za starše je ta odločitev lahko zelo težka, če je hči še mladoletna ali živi v težavnih okoliščinah. Toda tudi v takšnih situacijah velja globoka modrost. Otroci si sami poiščejo svojo pot zorenja, tudi če je ta še tako kamnita. Rojstvo otroka je za hčer vedno povezano z osamosvajanjem od staršev.
Hči zdaj čuti moč, da sama rodi in je pripravljena zaupati lastnim materinskim občutkom.
S tem izraža neko novo sposobnost. S tem izraža neko novo sposobnost. S svojim materinstvom kaže, da je od svojih staršev prejela dovolj vrednot, da lahko sedaj sama preživlja otroka in sebe. To sposobnost želi pokazati svojim staršem. Zato kljub osamosvajanju hkrati išče tudi po svojimi starši, kot na novo dozorela ženska, na enakovredni ravni.
Morda je hči na začetku svojega materinstva še negotova, včasih tudi preobremenjena in morda skrivaj ponovno hrepeni po starševski oskrbi. Vendar pa je tudi samostojna in sama odloča o ravnanju s svojim otrokom, tudi če njen način ne ustreza starševskim predstavam. To je za starše izziv, da na hčerino samostojnost pogledajo v novi luči in je v njej ne ovirajo.
Preberite tudi PRIJATELJSKI ODNOS MED MAMO IN HČERKO in MIHA NE VE KAKO JADRATI MED MAMO IN PARTNERKO