VLOGA DEDKA IN TASTA V ODNOSIH

Kakšna je vloga dedka in tasta v medsebojnih odnosih?
Kakšna je vloga dedka in tasta v medsebojnih odnosih?

Kakšna je vloga dedka in tasta v medsebojnih odnosih?

Predviden čas branja: 4 minute

Tako kot babica je tudi dedek pravo veselje tako vnukom kot tudi mladima zakoncema. Dedek zna s svojo umirjenostjo, zlasti če ima čas, prinesti zadovoljstvo v življenje vnukov. Lepo ga je  videti, ko gre z roko v roki na sprehod s svojim vnukom, ki ga nenehno sprašuje to in ono. Neverjetna lepa je slika teh dveh sprehajalcev, ki se medsebojno razumeta in drug z drugim čutita. Predvsem pa je dedek lahko tisti, ki zna naučiti vse tisto, za kar oče in mati zaradi zaposlenosti ali čustvene napetosti in živčnosti nimata časa oziroma česar ne zmoreta. Tako zna biti pozoren na majhne stvari, kako očarljivo ga je videti, ko svojemu vnuku z veliko pozornostjo razlaga, kako potrpežljivo posluša tudi še tako nesmiselna vprašanja, zna v njih  zaslediti nekaj pomembnega, natančno tisto, kar vnuka zanima.

Takšen dedek se ne utrudi on vnukovem nenehnem čebljanju, klepetanju, ampak tudi v tem razume, da vnuk išče njegovo pozornost.

Predvsem dragoceno je, da jih zna naučiti pesni, ki se jih spolni samo on, jih umiriti, jim svetovati, kadar doživljajo težave v svojem mladem življenju. Vnuki se bodo tega vedno z veliko hvaležnostjo spominjali. Kaj je lepšega kot dedka, ki zna objeti, ki zna razumeti, ki zna povedati, da bo še vse v redu, da je jutri nov dan, ki bo prinesel nove možnosti. Skratka dedek, ki, more verjeti v vnuke, jim vlivati novega upanja in jih brezpogojno sprejemati, je zares eden najlepših darov.

Kakšna je vloga dedka in tasta v medsebojnih odnosih?

Če pa ne more izpolniti svoje vloge, če ne zna dopustiti mladima zakoncema, da si sama urejata življenje, potem lahko njegov odnos do mlade družine katastrofalno voliva na njihov razvoj ter njihove medsebojne odnose.

Dedek ali tast, ki je vsiljiv, ki se nenehno vtika v življenje zakoncev, lahko tako preprečuje, da bi ga mlada družina sprejela in spoštovala. Še zlasti, če je tast zasvojen z alkoholom oziroma se tudi sicer ne zna prav vživeti v mlado družino on jih zato nenehno ponižuje in kritizira. Potem se ga bodo vnuki izogibali in le zaradi vljudnosti hodili na obisk. Dedek bo zato še bolj prizadet in vedno znova iskal vzrok v nevzgojenih vnukih oziroma v snahi ali zetu, ki otrok ne vzgaja v pravem vzdušju in spoštovanju do starih staršev.

Kakšna je vloga dedka in tasta v medsebojnih odnosih?

Tasti ponavadi niso tako kričeče znani kot tisti, ki se preveč vtikajo v mlado družino, ampak so predvsem znani kot tisti, ki so oddaljeni, kritični, trmasti in nesprejemljivi za drugačno mnenje.

Še vedno hočejo vedeti vse oziroma so tisti, ki vsekakor najbolje vedo, kako in kaj bi moralo biti. Z njim je nemogoče vzpostaviti pravi stik, nikoli ne veš, kaj zares mislijo, čutijo in kaj pričakujejo. Večkrat je tastov obisk najbolj neprijeten obisk v družini. Vsi se ga po malem bojijo, ker jih je strah njegovih kritik in predvsem njegovih odzivov na novosti. Zato se bodo v družini na tastov obisk še posebej pripravljali, skušali narediti vse, da ne bi prišlo do prepira in vedno znova z razočaranjem ugotavljali, da je prepir z njim neizogiben. Vedno sta sin in hči odgovorna za odnose s svojim očetom, pogovoriti se morata z očetom, če je v mladi družini prišlo do konflikta ali nesoglasja.