SE LAHKO ZANESETE NA SVOJO LJUBLJENO OSEBO?

Zavest, da se lahko zanesete na nekoga, je zelo pomembna
Zavest, da se lahko zanesete na nekoga, je zelo pomembna

Zavest, da se lahko zanesete na nekoga, je zelo pomembna

Estimated reading time: 4 minute

Zavest, da se lahko zanesete na partnerja, je pomembna za vaš živčni sistem. Občutek, da smo sami na svetu, je lahko zelo nevaren. Želimo vedeti, da je okrog nas zbrana cela vas,  pa naj bo to en človek ali sto ljudi, na katero se lahko naslonimo, ko je težko. To je eden od razlogov, zakaj cenimo odnose; zavest, da nam nekdo stoji ob strani, nam pomaga, da se počutimo varno. Ko sta partnerja drug drugemu v oporo, oba čutita, da ga drugi spoštuje. Drug drugemu želita pomagati v zasebnem in javnem življenju.

Vaš partner je vaš zaveznik in ne sovražnik. Takšen pristop ubiramo, ko vstopamo v obojestransko koristne odnose. Če pa v odnosu eden zmaguje na račun drugega, partnerja ne vidimo več kot nekoga, ki ga želimo podpirati, mu pomagati in z njim biti enotni, pač pa ga vidimo kot sovražnika. Odnosi, v katerih se zavezništvo izgubi, so v težkem položaju, saj se že fizično počutimo dovolj varne, da bi se povezali s partnerjem, če sva drug drugemu sovražnika.

Zavest, da se lahko zanesete na nekoga, je zelo pomembna

Zavzemati se morate zanj. Podprite ga. Tudi takrat, ko ste zelo, zelo jezni, mu pokažite, da ga imate radi. Tako dokažete, da ste zanesljiv partner, in tako to pokaže tudi on. Partnerju verjemimo ko vam pripoveduje o svojih izkušnjah z bolečino ali zanemarjanju. Ko je v težavah, če je s kom v sporu ali ga kaj skrbi, mu stojte ob strani. Možno je, da je njegov živčni sistem preplavljen.

Telo sprošča hormone stresa, um pa je pretirano osredotočen na dozdevno ali resnično grožnjo. Če izgubite službo, živite v neurejeni hiši ali se prepirate s prijateljem in kakršnega koli razloga, stres vpliva na naše telo.. In če se to zgodi, je težko izraziti svoje misli, občutke ali potrebe.

Zavest, da se lahko zanesete na nekoga, je zelo pomembna

Izogibajte se vlogi hudičevega odvetnika, kar le še bolj obremenjuje sistem dokler ni jasno, da partner ni več preplavljen. Bodite njegov prijatelj. Pokažite zanimanje . Pomagajte mu predelati težave. Zagovarjajte ga ali mu pomagajte, ko se zagovarja sam. Ne pozabite, da si tudi vi zaslužite zaveznika.

Srečni pari redno vlagajo v svoje razmerje, odzivnost, zanesljivost in spoštovanje drug do drugega. Vlagajo s poskusi povezovanja, čustvenega, intelektualnega ali telesnega. Poskusi povezovanja lahko pridejo v obliki hitrih vprašanj, gest, telesnih dotikov, pripovedovanja zgodb, prošenj za pomoč, izmenjave pogledov in preprostih pripomb. Ljudje se nenehno poskušamo povezovati.

To počnemo celo z neznanci. Ko to enkrat opaziš, ne moreš več spregledati. Ne le, da si ljudje ves dan dajemo pobude, s katerimi se skušamo povezati; srečni pari se v desetih minutah poskusijo povezati tudi do stokrat. Vendar pa ni pomemben le poskus, temveč tudi odziv nanj. Pari se na željo drug drugega po povezanosti odzivajo na tri načine; obrnejo se K, obrnejo se OD, obrnejo se PROTI.

Preberite tudi KAJ OGROŽA VZAJEMNOST V ODNOSIH? in SOODVISNOST, SIMBIOZA ODNOSA