Imate ob sebi ljudi, ki jim nič ni po godu, ki se neprestano pritožujejo?
Estimated reading time: 4 minute
Pritoževanje je na zelo slabem glasu. Vsepovsod beremo in poslušamo svarila o tem, da bo preveč pritoževanja pokvarilo naše vibracije in nam preprečilo, da bi dosegli sanje, imeli prijatelje in živeli, kot si želimo. Svetujejo nam, da iz življenja izločimo vse negativno, še zlasti pa ljudi, ki se pritožujejo. Pritoževanje je nekaj, kar počnemo vsi, kljub vsem dobrim sklepom, da se bomo otresli domnevno škodljive navade. Razlog za to je, da je to eden glavnih načinov, kako se povezujemo z drugimi in tkemo čustvene vezi.
To je učinkovit način, da razkrijete, kako se počutite, se povežete in v poslušalcu vzbudite sočutje.
S pritožbami soljudem sporočamo, kaj potrebujemo in kako lahko zadovoljijo naše potrebe. Za nameček pa tudi sami sprevidimo, kaj je pomembno in kaj nas morda majčkeno preveč žuli. Pretirano potlačevanje čustev in popolna odstranitev pritoževanja iz življenja negativno vplivata na zdravje in dobro počutje. Po drugi strani lahko škoduje tudi preveč pritoževanja.
Poiskati moramo pravo mero in pravi način. Vsak od nas ima edinstven odnos do pritoževanja.
Oblikujejo ga naša osebnost, spol, družbena pravila in pretekle izkušnje. Poleg tega določene teme veljajo za sprejemljive, spet druge pa za neprimerne in zoprne. Vsak od nas ima svoj tolerančni prag. Morda ste že kdaj opazili, da lahko poslušate nekoga, ki se ves čas pritožuje, in celo sočustvujete z njim, toda ko je mera polna, je polna.
Zakaj se pritožujemo? Pritoževanje se opisuje kot izražanje nezadovoljstva ali nejevolje. Samo po sebi to ni nekaj slabega. V življenju se vselej najde kaj, zaradi česar smo nezadovoljni ali nas jezi, in govorjenje o tem nam samo koristi. Ljudje obožujemo pritoževanje. Nenehno pritoževanje lahko povzroči čezmerno izločanje stresnega hormona kortizola.
Povečana raven kortizola dokazano ovira delovanje spomina in učenje, zmanjšuje imunski odziv ter zvišuje krvni tlak in raven holesterola.
Zaradi pretiranega pritoževanja in tuhtanja se morda ne boste mogli odlepiti od določenega problema in se boste težko povezali z določenimi ljudmi. Eden od najpogostejših posledic čezmernega pritoževanja so skrhane vezi s soljudi, ker postanete preprosto preveč zoprni. Morda uživamo, ko se pritožujemo, vendar lahko nenehno poslušanje pritožb postane prenaporno. Kdaj je meja pritoževanja, ki smo jo še sposobni prenašati, presežena, je seveda odvisna od posameznika, od njegovega značaja, osebnosti, izkušenj in genetike.
Za priljudne običajno obveljajo ljudje, ki se nanj pritožujejo.
Družabni ljudje so bolj občutljivi za drobne nianse v medsebojni izmenjavi, in zato prej začutijo, kdaj bi bilo lahko pritoževanje v določenem krogu nezaželeno. Ustavijo se, še preden presežejo mejo sprejemljivosti. Tudi ko so izjemno nezadovoljni, se odprti ljudje manj pritožujejo, da bi ostali del družbe in še naprej želi odobravanje. Najboljši način, kako oceniti, ali ste pri pritoževanju prekoračili mejo, je, da razmislite, kako to vpliva na vaše življenje.
Pretirano pritoževanje bo sčasoma neprijetno in vam ne bo pustilo, da greste naprej. Ne bo vas osvobodilo, ne o vas povezalo z drugimi in vam ponudilo olajšanja. Prav nasprotno; počutili se boste ujete. Vemo, da pretirano pritoževanje ni zdravo, tako kot ni zdravo, da potlačujete čustva in skušate biti ves čas pozitivno naravnani. Prava mera pritoževanja vam bo razkrila, kaj je za vas pomembno, spodbudila spremembe in vam omogočila, da slišite, kaj si o vaši pritožbi mislijo drugi, in tako učinkovito predelate čustva.
Preberite tudi NEGATIVNA ČUSTVA MEGLIJO UM IN PRESOJO in SPADATE MED ASTRO ZNAMENJA, KI SE NEPRESTANO PRITOŽUJEJO?