NASPROTJE DOLGČASA JE STIK Z ŽIVLJENJSKO ENERGIJO

Ste se ujeli v primež dolgčasa?
Ste se ujeli v primež dolgčasa?

Ste se ujeli v primež dolgčasa?

Predviden čas branja: 4 minute

Zdi se vam, kot da vas je zapustila vsa živahnost in je ne morete priklicati nazaj. Vse, kar lahko storite je, da delate z majhnim koščkom sebe, ki ni zdolgočasen, in ga uporabite za to, da navdušite in prepričate vse druge dele, da se vrnejo v tok življenja. Navsezadnje je najboljše zdravilo proti dolgočasju zaobljuba, da bomo živeli v razburljivem sedanjem trenutku z vsemi njegovimi negotovostmi, možnostmi in upanjem. Treba je razlikovati med naravnim odporom do nečesa, kar je dolgočasno, in med prevleko dolgočasja.

Nasprotje dolgočasja je stik z življenjsko energijo.

Zlahka vidimo, kako je nastala povezava med energijo in intimnostjo, ker so čustva, ki nas preplavijo med strastjo popolno nasprotje dolgočasja. Podobna beseda za zdolgočasenost je apatija, ki pomeni, da smo brez čustev. Čustva dajejo življenju barvo, če smo zdolgočaseni, to pomeni da smo izgubili stik s tistim, kar resnično čutimo. V zdolgočasenosti se skrivata tako ponos kot sram.

Morda smo ponosni, da nas situacija ali razmerje dolgočasita, češ da to kaže raven naše prefinjenosti in samostojnega razvoja.

Ste se ujeli v primež dolgčasa?

To je dolgočasno in omejeno, lahko rečemo, ko smo nekaj končali, nismo pa se še v resnici premaknili naprej. Če v teh okoliščinah občutimo dolgočasje, je to lahko namig, da si moramo poiskati širše področje delovanja. Tudi za dolgočasje je potrebno , da se do določene stopnje zavedamo sami sebe, in ravno zaradi tega je to dokaj pretanjeno čustvo. Pomembno je, da ne obtičimo pri tem, kako smo imenitni in izobraženi, temveč da se premaknemo na naslednjo raven, kjer se bomo morda spet počutili kot popolno začetniki.

To se lahko zgodi ob zamenjavi službe ali spremembi kariere. Lahko pomeni, da odidemo iz razmerja ali pa gledamo na že obstoječe v drugačni luči. Delec dolgočasja lahko vidimo tudi kot spodbudo za večje izzive. Večji vir dolgočasja je osebni sistem vrednot, ki si nasprotujejo ali so zmedene. Vrednote določajo cilje, brez ciljev pa življenje ni vznemirljivo. Vrednote so lahko duhovne ali materialne, vselej pa bodo odsevale našo enkratno in samosvojo pot.

Odločitve, ki jih sprejemamo na poti skozi življenje, razkrivajo naše vrednot.

Ste se ujeli v primež dolgčasa?

Te postanejo sporne, če jih zavestno ne povežemo in uredimo po določeni hierarhiji. Moramo se odločiti, kaj si najbolj želimo. V nasprotnem primeru bomo ugotovili, da cilji, ki smo jih dosegli, niso resnično naši in nas zato ne izpolnjujejo. Skrite želje zelo uspešno skrivamo pred samim seboj. Zato obstajajo različni razlogi. Morda se nam zdijo nevredne ali sramotne in jih zaradi tega ne priznamo.

Zakaj skrivamo svoje želje pred seboj in jih tlačimo?

SRAM, želja se ne sklada z vašo podobo. PONOS, želja kaže, da smo potrebni družbe. OBUP, želja ne more biti izpolnjena. STRAH, če pokažemo svojo željo, bomo kaznovani. Vsaka oseba ima drugačen mehanizem za zatiranje dvojih želja, vendar je končno izid pri vseh enak. Z željami je življenje zabavno. Brez njih pa pusto in omejeno. Koristno bi bilo, da si ogledamo najbolj odkritosrčen seznam želja in se odločimo, kaj bi nas lahko zadržalo pri njihovi uresničitvi. To, da smo pošteni do samega sebe, nas lahko osvobodi. Morda nam ne more takoj prinesti vsega tistega, kar si želimo, toda morda se laže navdušimo nad možnostmi in jim zakorakamo naproti.