Poiskati srečo v drobnih stvareh je prava umetnost
Estimated reading time: 4 minute
O sreči razmišljamo kot o merljivem cilju, četudi imajo mnogi nasprotujoče si predstave o tem, kaj v resnici pomeni biti srečen. Na koncu pa o tem, kaj je prava sreča, kako jo doseči in komu je to dovoljeno, odločajo tisti z največ moči in dostopom do največ sredstev. Prepričani smo, da se sreča meri po bogastvu, in več ko bomo dosegli, več možnosti je, da bomo srečni. Govorijo nam, kaj vse nas bo osrečilo; nov avto, nova hiša, draga prestižna oblačila.
Vsi ti ključi do sreče stanejo, vendar je prepričanje, da nam bodo odvzeli eksistencialno bolečino, globoko zakoreninjeno v našem razmišljanju.
Oglaševalci prežijo na naše hrepenenje po izpolnjenem, srečnem življenju in nam ponujajo izdelke, ki bodo domnevno zadovoljili to potrebo. Kaj pa se zgodi, ko je ne? Podamo se na lov za novimi. Ne glede na to, kaj sklenemo kupiti, je sreča le bežna ali pa je sploh ne začutimo. Odnos med bogastvom in srečo je zapleten in veliko znanstvenikov je že skušalo ugotoviti, zakaj so nekateri srečni s tako malo, drugi pa nesrečni, čeprav imajo vse.
Denar nas ne bo nujno osrečil, omogočil pa nam bo več nadzora nad življenjem in navsezadnje manj žalosti.
Jasno je, da toksična pozitivnost prispeva k ohranjanju obstoječih razrednih delitev, enači bogastvo s srečo in močno pritiska na revne posameznike, da premagajo ovire, ki jih ločujejo od nje. Pogosto slišimo, kako kdo reče; Glej kako srečni so, čeprav imajo tako malo; Ljudje smo pod silovitim pritiskom, da dosežemo bogastvo in srečo na tradicionalen način ali pa se sprijaznimo s tem, da nam to ne bo uspelo, in smo vseeno srečni.
Pri tem pogosto naletimo na vsiljeno hvaležnost, zaradi katere od ljudi, ki jim je bil dan goli minimum, pričakujemo, da bodo ves čas pozitivno naravnani in hvaležni, da imajo sploh kaj. Če nekdo ne doseže bogastva in sreče, najprej pomislimo, da je za to kriv njegov odnos. Ni se dovolj trudil in ni razmišljal pozitivno, moral bi manifestirati bogastvo in ne razmišljati kot žrtev.
Le redko se zamislimo nad sistemom, ki drži ljudi v revščini, in se raje osredotočamo na individualne razloge, izhajajoče iz toksične pozitivnosti.
Te se v povezavi z bogastvom lahko otresemo le tako, da se povsem odrečemo pogovoru o denarju. Vemo, da so dostop do določenih virov, kot so varno bivališče, pristni odnosi s soljudmi, primerna prehrana in dostop do zdravstvene oskrbe, osnovni pogoji za zadovoljno življenje. Brez njih ljudje še naprej ne bodo srečni in zadovoljni. Če pogovor od sreče in bogastva preusmerimo k vprašanju o tem, kako bi lahko izboljšali dostop do osnovnih dobrin za vse, bodo ljudje sami našli svojo obliko sreče.
Pričakovati neprestano pozitivnost in srečo od nekoga zgolj zato, ker lahko brez zadržkov pokaže, kdo je, ne koristi nobenemu.
Karkoli že izberete v življenju, poskrbite, da te bo osrečilo. Živite življenje, ki vam ponuja izzive, vas izpolnjuje, ima smisel in vam prinaša trenutke sreče. Bodite odprti za vsa čustva in izkušnje. Ugotovite, kaj so vaše vrednote, in jim vselej sledite, ob tem pa se zavedajte, da je življenje včasih boleče, a gaje prav zato vredno živeti.
Preberite tudi MOŠKI IN NJIHOV POGLED NA DENAR in KAKO POMEMBNO JE BITI SREČEN ŽE V ZGODNJEM OBDOBJU?