KAJ STORITI, KO V ODNOSU NISTE ZADOVOLJNI?

Kako reševati napetosti in razne faze nezadovoljstva v odnosih?
Unsplash.com

Kako reševati napetosti in razne faze nezadovoljstva v odnosih?

Predviden čas branja: 4 minute

Kadar z nekom živimo, se tega učimo neprestano. Če domnevate, da partnerja poznate že tako dobro, da se vam ni treba več truditi, ali pa ste prepričani, da iskren pogovor ni potreben, vas bo tako prepričanje neizogibno vodilo k negativnim občutkom. Naše potrebe se ves čas spreminjajo, in če želimo ohraniti z nekom tesen odnos, se moramo o svojih občutkih in potrebah pogovarjati s to osebo. Živeti z nekom še ne pomeni nujno, da imata s tem človekom odnos, pomeni pa, da imata tesno zvezo. Ko se v odnosu počutimo vse bolj varno, se zmanjša število naših strahov in negotovosti, pogosto celo povsem izginejo.

Kadar pa te strahove in negotovosti ves čas nosimo s seboj, utegnejo zelo otežiti odnos.

Če se nam ne uspe pravilno pogovoriti o svojih strahovih in dvomih, se lahko zapletemo v številne nesporazume. Da bi intimni odnos lahko napredoval in se poglabljal, se morate naučiti, kako izražati samega sebe, kako poslušati druge, pa tudi, kako iskati rešitve ali sklepati kompromise. Naučimo se torej izogibati neprijetnim soočanjem in nesporazumom, učinkovito izražati svoja čustva, prepoznati bližajočo se nevarnost, ter reševati konflikte, kadar se jim ne moremo izogniti. Kako uspešen bo najpomembnejši odnos v vašem življenju je odvisno od tega, kako cenite sebe in partnerja.

Kako reševati napetosti in razne faze nezadovoljstva v odnosih?

Odvisno je tudi od tega, kako znate izražati samega sebe, svoje misli in občutke.

Vašega odnosa namreč ne bo v največji meri določalo to, kako vzgajate otroke, kako preživljate čas ali kako pogosto imate intimni odnos, temveč kako se pogovarjate o problemih. Z neposrednim napadanjem boste le redkokdaj dosegli odziv,  kakršnega želite, in če partnerju nakazujete, da se vam gnusi ali da ga zaničujete, samo še povečujete razdaljo med vama. Oba utegnejo preplaviti tako močna čustva in občutek, da nista sposobna izboljšati odnosa, da se zatečeta k primitivnim odzivom, kot sta vpitje in kričanje.

Vse to samo kaže, kako zelo sta razburjena in ničesar ne rešuje. Na besedni napad se možje pogosteje kot žene odzovejo preprosto tako, da se odklopijo, preprosto nehajo razmišljati. Ta varnostni sistem se vključi, kadar je človek tik pred tem, da izgubi nadzor nad čustvi. Če ne razmišljate in ne govorite, se ne morete prepirati.

Težava pri takem vedenju pa je, da onemogoča kakršnokoli rešitev.

Kako reševati napetosti in razne faze nezadovoljstva v odnosih?

Vsakdo mora predelati probleme, in to mu ne bo uspelo, če se zanje ne bo zmenil, če se ne bo hotel o njih pogovarjati ali pa če bo preprosto odvihral iz hiše. Če se naučite aktivno poslušati, boste zmanjšali število stresnih situacij v odnosu, pa tudi zamerljivosti bo manj. Med pari prihaja do številnih nesporazumov tudi zato, ker oba razmišljata na tako različne načine. Ženska, ki se počuti prizadeto, depresivno ali jezno, pogosto ne potrebuje tega, da ji moški ponudi rešitev, temveč da ji prisluhne in sočustvuje z njo.

Velikokrat pa potrebuje samo objem ne pa deset različnih predlogov, kako urediti stvari.

Kadar se moški razburijo, potrebujejo prostor, da se osvobodijo čustev, in sicer tako, da se ukvarjajo s kakšno dejavnostjo ali pa da se v bližnji gostilni sprostijo s prijatelji. Morajo se namreč oddaljiti od vsakršnega zastavljanja vprašanj, s  katerimi se soočajo doma. Ženske bolj pokažejo, da so v stiski kot to storijo moški. Kadar se ženska razburi, pomeni, da so njena čustva zelo intenzivna in da mora sprostiti nakopičeno energijo. To pa nikakor ne pomeni, da s partnerjem noče več živeti skupaj.