Čuječnost pomeni popolno pozornost trenutku.
Predviden čas branja 4 minute
To je umetnost namernega in pozornega opazovanja svoje zavesti. Se osredotoča na ukvarjanje izključno tukaj in zdaj in zahteva, da smo brez predsodkov. Nanaša se na našo duhovno razsežnost in včasih uide logiki, ki na splošno vodi naše življenje. Vendar čuječnost ni prikrita religija. Globoko v sebi ni nič mističnega ali magičnega, je le zdrava pamet. Vključuje le duševni pregled, da ugotovimo, zakaj naš um zboli in kaj ga ozdravi. Nadnaravna ali duhovna razsežnost človeka ima izjemno moč nad umom in telesom.
V ljudeh, ki z zvestobo in mirom živijo svojo vero kar koli že je, se to prevede v manj stresa.
Vzrokov za to je več, vendar lahko slutimo, da smisel življenja, podpora skupnosti, nameni in cilji ali meditacija kot mehanizem za spopadanje s težavami in ovirami prispevajo k notranjemu ravnovesju, ki si ga vsi tako želimo. Če vložimo malo časa v premišljeno meditacijo o tem, kaj naša čutila doživljajo v sedanjem trenutku, nam to prihrani čas, poveča učinkovitost pri vsem, česar se lotimo, izboljšajo se nam pozornost in koncentracija, sposobnost učenja novih stvari in ustvarjalnost.
Vadba čuječnosti je vadba možganov na enak način, kot je šport vadba za mišice.
Pozitivnost doda temeljno komponento. V primeru čuječnosti je ključ v opuščanju negativnih misli, skupaj s polnim zavedanjem čutov, danes in zdaj. Ko je prisotna še duhovna vizija obstoja, je čuječnosti dodana še vera v višje bitje in intimno zaupanje v to, da ima vse, kar se nam zgodi, pomen. Sistem prepričanj, poudarja skrb za osebne odnose z aktivnim spodbujanjem empatije, ljubezni do drugih in sposobnosti odpuščanja.
Poslovni svet danes pripisuje velik pomen čuječnosti, saj se je izkazalo, da mit o večopravilnosti ni nič drugega kot to, mit.
Manj ste učinkoviti, če delate več stvari hkrati, ker pride do izmenične pozornosti. Ko opravljamo več nalog hkrati, porabimo veliko več časa, naredimo več napak in si težko zapomnimo stvari, povezane z delom. Nasprotno, s popolno prisotnostjo in pozornostjo do dela bo vaše delo učinkovitejše, sprejemali boste prave odločitve in učinkoviteje sodelovali s sodelavci.
Foto drobotdean on FreepikSprejemanje
Čuječnost vam odpira vrata v šolo razsvetljenja, ki uči, da je življenje pač takšno. Vsak si želi, da bi bile stvari boljše, a večinoma niso. S tem se je težko sprijazniti, ampak druge izbite nimate, če hočete ponoči spati. Kot opazovalec ste priča dobrim, slabim, in grdim stvarem, ne da bi ves čas komentirali, ali vam je tisto, kar gledate všeč ali ne. Takoj ko boste začeli komentirati, boste izgubili objektivni pogled in vas bo posrkalo nazaj v navzkrižni ogenj besed.
S čuječnostjo se začnete zavedati zavedanja.
Tega stanja ne smete zamešati s stanjem izostrene pozornosti, v katerem smo tako zatopljeni v določeno dejavnost, da se zunanjega sveta nikakor ne zavedamo. Naloga s katero smo zaposleni, nas popolnoma posrka. Kadar smo v takšnem zanosu, ne moremo razmišljati in si jemati časa za opazovanje, kam nam je odtaval um, ali za odločitev, da bi si vzeli odmor. Najpomembnejši del pa je, da se ne jezite nase, ko opazite, da se kakovost vašega dela poslabšuje; namen čuječnosti je, da stvari opazite, ne da delate pravilno.
Preberite tudi KAKO ODPRETI NOTRANJE OKO? in NAJLEPŠE JE, ŽIVETI S ČISTIMI NAMENI